Léto se blíží. Jak vybrat baterii do karavanu nebo lodi?

Doba dovolených se nám pomalu, ale jistě blíží. Teplé počasí přímo svádí k tomu vyrazit s karavanem na pořádný roadtrip, nebo třeba s lodí na přehrady. Posuňte váš zážitek zase o kousek dál a využijte solární energii pro zásobování vašeho karavanu nebo lodi. Zde je několik způsobů, jak vám baterie na solární energii mohou pomoci.

1. Nezávislý zdroj energie

Solární baterie umožňují nezávislý provoz elektrických zařízení ve vašem dopravním prostředku, aniž byste museli spoléhat na přístup k elektrické síti. Můžete tedy využívat elektrickou energii i v odlehlých oblastech, kde není dostupný elektrický přívod.

2. Nabíjení za jízdy

Pokud máte solární panely na střeše karavanu nebo na lodi, můžete baterie nabíjet i za jízdy během dne. Je to tedy efektivní způsob, jak získat a uskladnit energii, kterou můžete využít později až bude potřeba – a to na osvětlení, provoz spotřebičů, nabíjení mobilních zařízení apod.

3. Skladování energie

Jak už to tak občas bývá i během letních dní nás občas zastihne deštivé počasí. V takových případech vám přijdou baterie vhod, jelikož uloženou energii můžete právě v těchto dnech využít. O přísun energie během oblačných dní tedy nemusíte mít strach.

Léto se blíží. Jak vybrat baterii do karavanu nebo lodi?

Jak si správně vybrat baterii?

Při výběru té správné baterie do lodi nebo karavanu byste měli zvážit následující aspekty:

  • Kapacita baterie: kapacita je udávána v ampérhodinách (Ah) a představuje množství energie, kterou dokáže baterie pojmout. Obecně platí, že čím větší je kapacita baterie, tím více energie vám poskytne. Zvažte tedy, na co energii budete využívat a jak dlouho chcete, aby vám baterie vydržela bez nabíjení. Naši specialisté doporučují:
    • Baterie LiFePO4 12V 105A
    • Baterie LiFePO4 12V 280Ah 
  • Napětí baterie: baterie se rozlišují i svým napětím. V karavanech a lodích se často používají baterie se standardním napětím 12 V. Nebojte se však poradit s odborníkem o vašich konkrétních potřebách. 
  • Typ baterie: nejběžnějším typem jsou baterie lithiové, které jsou lehčí, mají vyšší energetickou hustotu a delší životnost. Na trhu však můžete najít například i olověnokyselinové baterie. Ty však nevydrží tak dlouho.
  • Rozměry a váha: některé modely mohou být prostorné a těžké. Při výběru tedy zvažte také rozměry a váhu baterie. 
  • Solární nabíjení: v neposlední řadě nezapomeňte při koupi na to, aby byla baterie kompatibilní se solárním systémem, který budete používat. I s tím vám dokážeme pomoci.
Léto se blíží. Jak vybrat baterii do karavanu nebo lodi?

Při výběru té správné baterie pro vaši loď nebo karavan se určitě poraďte s odborníkem, který vám doporučí to nejlepší řešení a poradí vám. Neváhejte se obrátit na nás, bateriím rozumíme od A do Z.