Proč se vyplatí mít fotovoltaiku? Máme pro vás 8 důvodů

Zvyšující se ceny energií, potřeba energetické nezávislosti, ale i snaha o udržitelný způsob života. To vše jsou důvody, kvůli kterým roste v Česku popularita fotovoltaických elektráren. Těch podle Solární asociace vyrostlo v roce 2022 v tuzemsku necelých 33 000. Jednalo se tak v porovnání s předchozím rokem o 262% nárůst. Proč mají lidé o fotovoltaiky takový zájem? Protože se zkrátka vyplatí je mít. Přečtěte si našich 8 důvodů, které vás o tom přesvědčí.

Ušetří vám peníze

Finanční stránka věci rozhodně patří mezi nejčastější důvody, proč si většina z vás chce FVE pořídit. Fotovoltaika vám bude vyrábět vlastní elektřinu, kterou pokryjete 70-90 % vaší spotřeby. Tím můžete ušetřit až tisíce korun ročně, jelikož nebudete muset od energetických společností odkupovat takové množství elektřiny jako doposud. Čímž si zároveň zařídíte i energetickou nezávislost.

Proč se vyplatí mít fotovoltaiku? Máme pro vás 8 důvodů

Vaše investice se vám vrátí

Nebudeme vám lhát, počáteční investice do vlastní fotovoltaiky může být poměrně náročná. Velkou výhodou však je fakt, že její návratnost činí 8-10 let. Pokud navíc zvolíte fotovoltaiku s ohřevem teplé vody, investované peníze se vám mohou vrátit už za pouhých 6 let.

Přispěje vám na ni stát

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete získat na instalaci fotovoltaiky až 205 000 korun. V případě, že žijete v některém ze zvýhodněných krajů, můžete dosáhnout na příspěvek ve výši až 225 000 korun. Všeobecně vás však stát podpoří maximálně ve výši 50 % z celkové částky za FVE

Získáte obnovitelný a ekologický zdroj energie

Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu z přírodního a obnovitelného zdroje – slunce. To je jako zdroj energie nevyčerpatelné, zdarma a umožňuje vyrábět takzvanou čistou elektřinu. Při její výrobě se totiž neuvolňují žádné emise uhlíku, které mají negativní dopad na naše životní prostředí. Investováním do fotovoltaiky tak zároveň podporujete i ochranu naší planety, což je v dnešní době nejen cenné, ale i žádoucí.

Její instalace i údržba je jednoduchá

Někteří se obávají náročnosti nejprve instalace fotovoltaiky a poté její údržby. V obou případech ale není důvod. Instalace od profesionálů je velmi rychlá a neprobíhají během ní žádné větší zásahy do stavby. Kromě střechy můžete FVE umístit i na garáž, pergolu nebo na volnou konstrukci na pozemku. Následná údržba je pak velmi nenáročná. Stačí si jednou za 2 roky pozvat odborníky na technickou prohlídku a máte vyřešeno.

Vydrží vám déle než domácí mazlíček

Fotovoltaické panely mají obvykle dlouhou životnost. Ta téměř vždy činí více jak 15 let, vydržet vám ale FVE může i 25 a více let. Vlastní elektrárna je tak téměř bezporuchovým řešením se snadnou obsluhou.

Proč se vyplatí mít fotovoltaiku? Máme pro vás 8 důvodů

Přebytek vyrobené energie můžete prodat

Ano, fotovoltaika vám nejenže peníze ušetří, ale také vám je může i vydělat. V případě, že dokážete vyrobit více elektrické energie, než v domácnosti spotřebujete, můžete ji ukládat do baterie. Následně pak stačí využít možnosti výkupu elektřiny z fotovoltaiky, která je nyní díky novele zákona pro malé výrobce jednodušší než kdy dřív.

Zhodnotí vaši nemovitost

Situace, ve které budete chtít svůj dům prodat, může nastat kdykoliv. V případě, že jeho součástí bude vlastní fotovoltaika, získá vaše nemovitost automaticky vyšší hodnotu. A věřte nám, že udržitelný způsob života je a bude trendem, který jen tak z módy nevyjde.

Pořídit si vlastní fotovoltaiku dává smysl, a pokud jste o ní i vy začali uvažovat, nebo už o ní déle přemýšlíte, obraťte se na nás. Nabízíme službu fotovoltaika na míru, v rámci které vás provedeme celým procesem krok za krokem. Napište nám a my s vámi rádi probereme vaše možnosti v rámci konzultace zdarma.