Nové dotační podmínky pro vlastníky rodinných domů

Státní fond životního prostředí České republiky (SFŽP) uvedl dne 26. září novinky, ze kterých můžete mít jenom radost. Nově jsou otevřeny žádosti o dotace, které vám umožní uskutečnit vaše ekologické plány týkající se solárních baterií a fotovoltaických panelů pro váš domov. Jste připraveni investovat do obnovitelné energie a zelených technologií?

Rozšíření možností a zjednodušení procesu

Nový program je navržen tak, aby byl dostupný pro širší spektrum zájemců a více bral v úvahu majetkovou a sociální situaci žadatelů. Pokud plánujete renovaci vašeho domu, můžete využít standardního programu Nová zelená úsporám, nebo se můžete rozhodnout pro variantu Oprav dům po babičce, která vám nabídne zálohovou dotaci.

Tato nová fáze programu přináší

  • zvýšení dotací pro vybraná opatření a zjednodušení administrativy,
  • nemusíte předkládat faktury pro celý projekt,
  • projektová dokumentace bude vyžadována pouze pro určité účely.

Podpora bude dostupná nejen pro žadatele z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje, ale také pro ty, kteří vlastní nemovitosti v obcích a regionech podporovaných státem. 

Navíc, pokud se rozhodnete pro kombinaci úsporných opatření (tedy např. instalaci fotovoltaického systému + zateplení) získáte bonus ve výši 10 tisíc korun za každou kombinaci.

Nové dotační podmínky pro vlastníky rodinných domů

Standardní Nová zelená úsporám

Standardní program už asi znáte. Ten umožňuje renovaci stávajících rodinných domů a stavbu nových domů v nejúspornějším energetickém standardu. V rámci toho programu můžete požádat o finanční příspěvek na zateplení, výměnu zdrojů tepla, instalaci obnovitelných zdrojů energie, systémy na úsporu vody, zelenou střechu nebo dobíjecí stanici pro elektromobil.

Dotace bude vyplacena po dokončení úsporných opatření a může pokrýt až polovinu způsobilých nákladů.

Nový program – Oprav dům po babičce

Podprogram Oprav dům po babičce nabízí zálohovou dotaci pro všechny, kteří se rozhodnou pro komplexní zateplení svých domů. Tato iniciativa je zaměřena na obnovu starších domů a rodiny s dětmi budou oceněny bonusovými 50 tisíci Kč na každé nezaopatřené dítě, což jim pomůže při cestě k ekologickému a úspornému bydlení.

Nové dotační podmínky pro vlastníky rodinných domů

Nová Zelená Úsporám Light

Od ledna 2023 běží program Nové zelené úsporám Light, který je určen domácnostem s nižšími příjmy. Tento program podporuje jednoduché zateplení, výměnu oken a vchodových dveří a instalaci solárního ohřevu vody. Je zaměřen na příjemce starobního či invalidního důchodu nebo příspěvku na bydlení. Již více než 40 tisíc domácností využilo této dotační podpory a úspěšně renovovalo své domy, snížilo své náklady na energii a zlepšilo své bydlení.

Abyste měli lepší přehled o dostupných dotačních programech, navštivte webové stránky programu, kde najdete jednoduchý rozcestník. Tento nástroj vám pomůže vybrat program, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a plánům pro renovaci vašeho domu.

Nyní je ideální čas investovat do ekologických technologií a zlepšit energetickou účinnost vašeho domova. Využijte tuto jedinečnou příležitost a přispějte k udržitelné budoucnosti a úspoře energie.